Középiskolások az OTDK-n – Zainkó Noémi és Zainkó Gergő inspiráló története

2025. február 26.

Az OTDK-n indulni már önmagában hatalmas teljesítmény, de középiskolásként egyetemisták között versenyezni még nagyobb kihívás! A Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium két diákja, Zainkó Noémi és Zainkó Gergő saját kutatásukkal bejutottak a 37. OTDK-ra, és ezzel megmutatták, hogy a tehetség és az elhivatottság nem kor kérdése.

Az első lépések – Hogyan indult az útjuk?

A testvérpár már az általános iskolában is érdeklődött a műszaki és informatikai témák iránt, de a komolyabb elmélyülést a Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnáziumban folytatták, ahol több lehetőségük is volt fejleszteni magukat ezen a területen. Az iskolai Arduino szakkör meghatározó szerepet játszott az érdeklődésük elmélyítésében:

A kutatás és a tudományos munka felé vezető úton egy családi példakép is segítette őket: édesapjuk, Zainkó Csaba, a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszékének adjunktusa, aki mindig ösztönözte őket arra, hogy mélyebben foglalkozzanak az informatika világával.

A kutatásuk – Mászás és mozgáselemzés

A kutatás témája abból a személyes tapasztalatból született, hogy a falmászás sportágában nem találtak megfelelő módot a fejlődésük objektív mérésére.

"Pár éve kezdtünk el mászni, és nagyon megszerettük ezt a sportot, viszont egy idő után nehezebb volt a fejlődés és ennek mértékének meghatározása. Nem találtunk olyan megoldást, ami megfelelt volna az igényeinknek, ezért elkezdünk gondolkodni, miként lehetne saját mobiltelefonnal követni a mozgásunkat." – válaszolták kérdésünkre.

A kutatás során egy olyan mozgáselemző algoritmust fejlesztettek, amely a mászás során rögzített mozgásmintákból képes következtetéseket levonni a mászók technikájáról és fejlődéséről. A módszertan az alábbiakra épült:

  • Saját mászásadatbázist hoztak létre az algoritmus tanításához.
  • Képfelismerési és mozgáselemzési technikákat alkalmaztak, hogy a lehető legpontosabb eredményeket kapják.
  • Céljuk az volt, hogy különböző fényviszonyok mellett is pontos legyen a mozgáselemzés, így segítve a mászók fejlődésének követését.

Az alábbi képen a kutatásuk során készült egyik tesztfelvétel látható, amely a falmászás mozgáselemzését mutatja különböző megvilágítási körülmények között.

Mire a legbüszkébbek?

A kutatás és a versenyek során rengeteg élményt és tapasztalatot szereztek, de három dologra különösen büszkék:

  • Első helyet szereztek a TDK-n – középiskolásként egyetemisták között!
  • Megtanultak tudományos eredményekről írni és prezentálni – egy teljesen új világ nyílt meg előttük.
  • Merték kipróbálni magukat, és sikerrel jártak!

Az egyik legnagyobb kihívásnak a prezentálást élték meg, kérdésünkre azt válaszolták: "Nagy kihívás volt elsőre idegenek előtt prezentálni a munkánkat, de úgy érezzük nagyon jól sikerült."

A legnagyobb kihívások – Hogyan oldották meg a nehézségeket?

A kutatásuk során számos akadályba ütköztek, de mindig sikerült megoldást találniuk. Az egyik legnehezebb feladat az volt, hogy a videókból kinyert adatokat úgy dolgozzák fel, hogy csak az adott mászó mozgását vizsgálja az algoritmus, és ne zavarják meg a környezetben lévő más emberek.

Emellett az is kihívást jelentett, hogy összeegyeztessék a kutatást a középiskolai tanulmányaikkal. Az iskola és a versenyek közti egyensúlyozás nagy odafigyelést igényelt. Erről így meséltek:

"Időben elkezdtük a munkát, nyáron sokat haladtunk, viszont az iskola alatt néha akadt olyan hét, amikor nagyon besűrűsödtek a feladatok. Ilyenkor nehéz volt egyszerre az iskolai dolgozatokra felkészülni és közben a kutatást is folytatni."

Miért neveztek az OTDK-ra?

A TDK megnyerése után döntöttek úgy, hogy kipróbálják magukat az országos versenyen is.

"Már a TDK is hatalmas élmény volt, és amikor kiderült, hogy továbbjutottunk, azt mondtuk: miért is ne próbálnánk meg?"

Az OTDK számukra nemcsak egy verseny, hanem egy hatalmas lehetőség is, ahol új emberekkel ismerkedhetnek meg, tanulhatnak más kutatóktól és tovább fejleszthetik a projektjüket.

Üzenet azoknak, akik még csak gondolkodnak a jelentkezésen

A testvérpár szerint mindenkinek érdemes belevágni, még ha elsőre ijesztőnek is tűnik.

"Sokan azt hiszik, hogy ez csak egyetemistáknak való, de ez nem igaz. Nincs mit veszíteni, csak nyerni lehet! Rengeteg új tapasztalatot szereztünk, és már most tudjuk, hogy egyetemistaként is visszatérünk!"

Gratulálunk nekik a fantasztikus eredményhez, és sok sikert kívánunk az OTDK-n!